معرفی شرکت های یزرگ ماهواره ای

معرفی شرکت های بزرگ ماهواره ای (کامست و اینتل ست)
معرفی شرکت های بزرگ ماهواره ای (کامست و اینتل ست)

 

نویسنده:رضا فرشاد نیامعرفی شرکت های بزرگ ماهواره ای (کامست comsatو اینتل ست Intelsat)

1-مقدمه

سیگنال های تلویزیونی درخط مستقیم حرکت می کنند و نمی توانند برای رسیدن به گیرنده های دور دست،به دور زمین بچرخند.اگر فرستنده ای در زیر خط افق قرار بگیرد،سیگنال های آن را نمی توان دریافت کرد.ماهواره به آنتن گیرنده (که برفراز کوه نصب شده)کمک می کند تا توسط فرستنده (که در دوردست قرار دارد)دیده شود.یک ماهواره، هزاران مایل بالای زمین و بر فراز بلندترین کوه ها پرواز می کند، سیگنال های قاره های دیگر را دریافت کرده و به سمت آنتن های گیرنده ای که در دور دست قرار دارند،می فرستد. کامست و اینتل سنت (1)دو شرکت بزرگی هستند که سرویس های ارتباط ماهواره ای تلویزیونی را با گستره ی جهانی فراهم می کنند.

2-تشکیل شرکت کامست

نخستین بار ماهواره تل ستارـ که توسط آی تی اند تی (2)ساخته شدـ اقدام به فرستادن سیگنال های تلویزیونی کرد.این ماهواره در دهم ژوئن 1962 توسط سازمان هوانوردی و فضانوردی ملی آمریکا؛ناسا، پرتاب شد و برای نخستین انتقال تلویزیونی بسیار مهم،سرتاسر اقیانوس اطلس را به هم مرتبط ساخت. با بررسی های انجام شده توسط آمریکا و اروپا،آنتن این ماهواره سیگنال ها را از مرکز ماین (3)دریافت کرده و پس از تقویت،به مرکز مشابهی در فرانسه می فرستاد.تل ستار باعث پیشرفت عظیمی در کارکرد تلفن بین المللی شد. پیش از این،درسرتاسر اقیانوس اطلس،ارتباطات از طریق کابل های تلفنی انجام می شد و تنها چند صد خط تلفن،بین آمریکای شمالی و سرتاسر اروپا در دسترس بود.اما ماهواره تل استار نوید دهنده و افزایش قابل توجه کمیت و کفیت خطوط تلفن بود.
پیش از پرتاب ماهواره تل استار در ژوئن 1961، رئیس جمهور آمریکا خواستار رفع گرفتاری و پیچیدگی دولت در ارتباطات ماهواره ای شده بود. سیزده ماه بعد،کنگره آمریکا لایحه ی ماهواره های ارتباطی را تصویب کرد. این قانون باعث تأسیس شرکت ماهواره ای ارتباطات (مشهور به کامست) شد که برای توسعه و کنترل کارکرد آمریکا دراین زمینه به ثبت رسید.این قانون جدید درشرکت ای تی اند تی که در واقع کارگزار سامانه های تلفنی بیشتر کشورها بودـ کاملاً مورد توجه قرار گرفت.ای تی اند تی برای ساخت ماهواره های تل استار و استقرار یک سامانه ماهواره ای جهانی آماده شد. اما دولت آمریکا بر این عقیده بود که این شرکت با توجه به سابقه و توانایی صنعتی و اقتصادی، همه ی توان خود را برای از میدان بیرون راندن رقبا به کار خواهد گرفت که این موضوع در کل به زیان رشد صنعت ارتباطات خواهد بود.شرکت هاگس از جمله ی این رقبا بود.مدیرهاگس آقای هارولد روزن (4)،به امید برقراری سامانه ای بود که نسبت به تل ستار کارایی بیشتری داشته باشد.ماهواره ی تل ستار (5)در یک مدار نسبتاً کم ارتفاع پرواز می کرد و به یک آنتن گران قیمت نیاز داشت تا بتواند برای ردیابی آن به هنگام حرکت در آسمان به خوبی بچرخد.روزن می خواست ماهواره ارتباطاتی در مدار با ارتفاع حدود 36000 کیلومتری قرار دهد.این ماهواره 24 ساعت طول می کشید تا یک بار به دور کره ی زمین بچرخد.بنابراین ماهواره همسانگرد با زمین بود و در نتیجه ساختار آنتن های زمینی می توانست ساده تر و ارزان تر باشد.این آنتن ها در جای خودشان محکم شده و نیاز به ردیابی ماهواره نداشتند.افزون بر این،یک ماهواره در آن ارتفاع می توانست کم و بیش نیمی از زمین را تحت پوشش قرار دهد.روزن این ایده را به سازمان ناسا فروخت.این سامانه ی ماهواره ای، سینکام (6) نامیده شد و نخستین ماهواره ی آن،به عنوان یک نمونه ی آزمایشی در سال 1963 شروع به کار کرد و در مدار قرار گرفت.

3-شکل گیری شرکت اینتل ست

در آگوست 1964،یازده کشور برای تشکیل سازمان ماهواره ای مخابراتی بین المللی یا اینتل ست (7)به هم پیوستند.فضاپیمای جدید با نام ارلی برد (8)، در آوریل 1965 بر فراز اقیانوس اطلس قرار گرفت.پوشش تلویزیونی آن با برنامه تلویزیونی افتتاح شد.در این نمایش، یک جراح آمریکایی در حال کار کردن قلب یک بیمار بود و همکارانش در اروپا، مات ومبهوت او را تماشا می کردند.مجری شبکه ی ان بی سی با همتایش در لندن همکاری کرد و در یک گفتگوی گروهی درباره ی جنگ ویتنام، شرکت کنندگان را در نیویورک، لندن و پاریس به هم مرتبط ساخت.
انتل ست،طی سال 1969 به هدف خودـ که پوشش دهی جهانی بودـ دست یافت.تا آن زمان، سه ماهواره بر فراز اقیانوس اطلس و سه ماهواره بر فراز اقیانوس آرام قرار داشتند.هفتمین ماهواره بر فراز اقیانوس هند قرار گرفت و لندن و توکیو را در دوسوی جهان به هم مرتبط ساخت و سامانه ی اولیه را کامل کرد.این ماهواره ها از انواع بهسازی شده ی ارلی برد بودند و هر کدام از آنها امکان برقراری بیش از 1200 مکالمه ی تلفنی را به طور همزمان فراهم می ساختند.بنابراین، ظرفیت هرماهواره، به سه برابر همه کابل های مشغول به کار در سال 1965، می رسید.اما هنوز کافی نبود.
در سال 1967، اینتل ست با رقابت شدیدی رو به رو شد.فرانسه و آلمان غربی، برای توسعه ی ماهواره ارتباطی با نام سیمفونی توافق کردند.در سال 1968، مدیران پروژه سیمفونی نامه ای به ناسا نوشته و درخواست کردند دو ماهواره ی اروپایی را با استفاده از موشک های حامل آمریکایی در مدار قرار دهد.ناسا این پیشنهاد را نپذیرفت.اما سه سال بعد، صاحب منصبان واشنگتن تغییر عقیده دادند.زیرا موشک های حامل و پرتاب کننده های اروپایی در حال پیشرفت بودند و برای چالش و مبارزه با انحصار آمریکا آماده می شدند.ناسا در مقاله ای به این مطلب اشاره کرد که همکاری با اروپایی ها ضروری است.بنابراین در سال 1971، آمریکا طی نامه با پرتاب سیمفونی موافقت کرد.این قضیه باعث شد تا ناسا دو ماهواره سیمفونی را در سال های 1974 و 1975 پرتاب کند.
تا آن هنگام، شرکت اینتل ست نزدیک به صد کشور را زیر پوشش گرفت.با رشد تقاضا،ظرفیت و وزن ماهواره ها افزایش یافت.اینتل ست ـ3، که نخستین بار در سال 1968 به پرواز در آمد، 152 کیلوگرم وزن داشت و ارتباط 1200 خط تلفن را فراهم کرد.پس از سه سال، اینتل ست ـ4 با فراهم آوردن 4000 خظ تلفن، در مدار قرار گرفت.اما هنوز کافی نبود. انیتل ست ـ5 که در سال 1980 به پرواز درآمد، بیش از دو تن وزن داشت و ارتباط 12000 خط تلفن را فراهم می کرد.
اینتل ست، سرویس تلفن را در بین کشورها و همچنین درداخل کشورها پوشش داد.با پیدا شدن سرویس ماهواره ای، فرایندهای پرهزینه و طولانی ساخت کابل ها و برج های رادیویی برای سرویس های دوردست حذف شد.زمانی که تقاضا و نیازهای خانگی افزایش یافت، دولت ها توانستند ماهواره های ارتباطی کاملی را برای چنین کاربردی خریداری کنند.کانادا نخستین کشوری بود که در سال 1972، با فرستادن فضاپیمای آنیک (9)به مدار، اقدام به این کار کرد. ماهواره های دیگر کشورها عبارت بودند از:پالاپای اندونزی (10)، اینست (11)هند، اوست (12)استرالیا، مرلوس (13)مکزیک و برزیل ست (14).افزون بر این، کشور اسلامی یک گروه منطقه ای به نام سازمان ارتباطات فضایی عربی تشکیل دادند.نخستین ماهواره های این سازمان در سال 1985، با نام عرب ست (15)به مدار فرستاده شد.با وجود رقابت ماهواره های خانگی و بومی،اینتل ست به رشد خود ادامه داد. به ویژه،اینترنت با فراهم کردن راهی برای ارسال پست الکترونیکی با کمترین هزینه،درافزایش درخواست ها کمک فراوانی کرد.
آخرین ماهوراه اینتل ست دارای پنج تن وزن است.هرکدام از این ماهواره ها 120000 خط تلفن را فراهم می کند،درحالی که ماهواره ی تخصصی اینتل ست ـ کا،32 کانال تلویزیونی را اداره می کند.موشک حامل ماهواره اینتل ست نیزدیگر آمریکایی نبود و این ماهوراه توسط موشک حامل اروپایی آریان در مدار قرار گرفت.

معرفی چند شرکت ماهواره ای دیگر:

1-comsat & intelsat
2-American Telephne and Telegraph-AT&T
3-Maine
4-Harold Rosen
5-Telstar
6-syncom
7-Intelsat
8-Early Bird
9-Anik
10-Indonesiaُs palapa
11-Insat
12-Aussat
13-Morelos
14-Brazilsat
15-Arabsat

/ 1 نظر / 26 بازدید
تاتا

مرسی