معرفی انواع ربات

ربات استاد کار چهره شما را طراحی می کند

 

در نقاشی، شاخه طراحی چهره افراد در نماهای مختلف از سخت ترین بخش های کار است که احتیاج به تمرین بسیار زیاد و کسب تجربه در بازه زمانی نسبتا طولانی دارد. حالا تصورش را بکنید که یک ربات علاقمند، راه صد ساله را یک شبه طی کند و یک استاد طراحی چهره انسان از کار در بیاید.


Hui Lia نام این ربات است که قادر به طراحی چهره تمام رخ انسان است. این ربات ابتدا به کمک دوربینی از چهره شما عکس برداری می کند. سپس از شما می خواهد که مچ دست و انگشت اشاره خود را در بندهای مخصوص طراحی گذاشته و قلم و یا ماژیکی را به دست بگیرید.

 


طولی نمی کشد که این ماشین طراح همانند یک استاد کار دست شما را میگیرد و با طی کردن مسیر هایی بر روی کاغذ تصویر چهره شما را طراحی خواهد کرد. اگر سر سوزن ذوقی داشته باشید می توانید به کمک این ربات نقاشی کردن را ادامه داده و تا مرحله پیشرفته طراحی چهره جلو بروید.

 


در حال حاضر نمونه آزمایشی این ربات در دانشکده هنر دانشگاه رویال لندن قرار دارد و شما می توانید برای دیدن نحوه کار و هنرمندی های آن همه روزه به این دانشگاه مراجعه کنید.

 


به نسل بعدی این ربات فکر کنید. به نظر من فرزندان آینده این ربات حتما قادر خواهند بود که دست انسان را گرفته و با رد یابی امواج مغزی وی، تصاویر تجسم شده در ذهن او را به تصویر بکشد.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

رباتی که از روی متون رو خوانی می کند

 

این روزها در کنار طراحی و ساخت انواع کتاب خوان های الکترونیکی، ژاپنی های خوش ذوق دست به طراحی رباتی با قابلیت خواندن متون زدند.


این ربات که Niomiya-kun نام دارد با قدی معادل 97.5 سانتیمتر و وزن 25 کیلو گرمی اش در ظاهری شبیه کودک قادر است با صدای بلند از روی یک متن چاپ شده که در مقابل چشمانش قرار می گیرد رو خوانی کند.

 


فرآیند رو خوانی از روی متن به کمک یک دوربین و یک برنامه نرم افزاری همزمان ساز خواندن و دیدن انجام می گیرد. در حال حاضر لغات تعریف شده برای این ربات محدود است و این ربات قادر به ادا کردن تمامی جملات و کلمات نیست، اما محققین در تلاش هستند تا بتوانند علاوه بر گسترده کردن دایره لغات این ربات به ملایم نمودن و با احساس تر کردن صدایش نیز بپردازند.

 


در آینده ای نه چندان دور اگر کودکتان از وجود رباتی آلومینیومی در اتاق خوابش نترسد می توانید به او قول شنیدن داستانها و افسانه های شبانه را بدهید.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

ربات آلمانی گم شده، با راهنمایی عابران به مقصد می رسد

 
محققین دانشکده تکنولوژی دانشگاه مونیخ موفق به طراحی و ساخت رباتی شده اند که می تواند با پرسش سوال از عابران مقصد خود را پیدا کند. نام این رباتACE است که با یک GPS داخلی و در دست داشتن یک نقشه از شهر مونیخ حال و هوای فردی را دارد که در مونیخ گم شده است.

در قدم اول این ربات با مجهز بودن به چندین دوربین و تکنولوژی تشخیص چهره، عابرانی را که از کنارش در حال عبور هستند شناسایی میکند. تبادل اطلاعات بین عابران و این ربات از طریق یک صفحه نمایشگر تمام لمسی امکان پذیر می شود.

پس از آن شکل دهانی به صورت انیمیشن بر روی صفحه نمایشگر نقش می بندد و ربات داستان ما به طرح پرسش از چگونگی رسیدن به مقصدش می پردازد.
عابران علاقمند می توانند از طریق نمایشگر لمسی در پیدا کردن مقصد ربات بی نوا را کمک کنند.

نتایج آزمون اولیه نشان داد که این ربات قادر است در یک بازه زمانی 5 ساعته با پرسیدن از 38 نفر مسافت 1.5 کیلو متری را طی نموده و خود را به مقصدش برساند.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
روبات اب سینا

 
گروهی از پژوهشگران «آزمایشگاه رسانه و ربات های تعاملی» «دانشگاه امارات متحده عربی» با همکاری محققانی از آلمان و یونان در حال ساخت رباتی از رده ربات های انسان نما هستند که آن را ابن سینا نام نهاده اند.

هنگامی که ربات ابن سینا برای اولین بار با فردی روبرو می شود، با سیستم تشخیص چهره ای که در آن تعبیه شده در گروه دوستان فیس بوکی خود به دنبال این فرد می گردد و در صورتی که وی را بیابد، طبق اطلاعات موجود در پروفایل فرد شروع به صحبت با وی می کند. این کار توسط نرم افزار گفتگوی محاوره ای برخط (Real Time) این ربات صورت می گیرد.

ایده ایجاد رابطه میان ربات و شبکه های اجتماعی برای اولین بار توسط دکتر نیلکاس ماوریدز و دستیارانش در حال پیگیری است تا راه هایی را برای ایجاد دوستی ها و ارتباطات طولانی مدت و ماندگار میان انسان و ربات بیابند.

اما جدا از بحث های تکنیکی، شاید جالب ترین نکته این باشد که ربات ابن سینا دارای چهره و لباس یک مرد عرب است و حتی بی بی سی در خبر خود آن را اینگونه معرفی کرده: "قرار است این ماشین چهره ای همانند ابن سینا، دانشمند عرب داشته باشد که با نام Avecenna هم شناخته می شود."

به نظر می رسد پروژه ای که اعراب از چند سال پیش برای تصاحب نام این دانشمند ایرانی شروع کرده اند، وارد فاز تازه ای شده است که مجامع علمی را هم نشانه رفته. امروز با اعلام این خبر در بی بی سی و انگجت، همه افرادی که اخبار دانش و تکنولوژی را دنبال می کنند، دیگر مطمئن می شوند که ابن سینا یک دانشمند، پزشک و فیلسوف بزرگ عرب بوده است.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Motoman SDA10 ربات آشپز
باید باور کنیم که ژاپن امروز متخصص و متبحر در ارائه ایده ها و ساخت ربات ها شده است. به نظر شما فست فود یعنی چه؟ خب . شاید بگویید غذای سریع! در واقع منظور غذایی ست که طبخ آن در کوتاه ترین زمان ممکن صورت پذیرد. اما جالب است بدانید که ژاپن به فکر ساخت رباتی برای تهیه فست فود هم نیز بوده است.
یکی از این فست فود ها Okonomiyaki می باشد که از گوشت چرخ کرده و سبزیجات معطر و جوانه گندم تهیه می شود. (شاید بتوان گفت چیزی شبیه همبر گر خودمان).اگر روزی به یک مغازه تهیه فست فود در ژاپن رفتید و ناگهان از شما خواستند که سفارش خود را به یک ربات داده و غذای خود را تحویل بگیرید تعجب نکنید! چون Motoman SDA10 همان رباتیست که می تواند سفارشات را به صورت شنیداری مستقیما از مشتری بگیرد و غذا را آماده کند. نمونه آزمایشی این ربات در نمایشگاه Yasaka electric که در ایالت Osaka ژاپن بر گزار شدبه نمایش گذاشته شد. اما هنوز از زمان تولید و ساخت انبوه این ربات خبری در دسترس نیست.
به نظرتان چه چیز این ماجرا جالب است؟ خوردن فست فود ژاپنی یا ساخت ربات آشپز و یا صحبت کردن با یک ربات ؟ برای من که هرسه جالب خواهد بود
-------------------------------------------------------------------------------------------------
roofus به جای 25 نفر جارو میکند
دنیای ربات ها همیشه پر است از جذابیت و هیاهو. اگر خوب نگاه کنیم متوجه می شویم که آنها هم در کنار ما متولد می شوند , زندگی می کنند و در بسیاری از امور کمک حالمان خواهند شد. با تغییر فصول نسلهای جدیدی از رباتها با کارایی هایی متفاوت تر از همیشه به جمع ما می پیوندند. زمستان در راه است و در اکثر نقاط کره زمین سر و کله سرما و یخبندان کم کم پیدا می شود. برف هم که نقل مجلس زمستانی است .
این ربات نارنجی خوشکلی را که در تصویر مشاهده می کنید Roofus نام دارد و قادر است به جای 25 مرد کار کرده و برف ها را پارو کند. اگرچه روش مرسوم فعلی استفاده از موتور های الکتریکی و یا دیزلی است. اما این ربات قادر است بدون استفاده از سوخت های فسیلی وظیفه خود را انجام دهد. سیستم فرمان پذیری آن به کمک یک عدد لینک کنترل از راه دور قابل برنامه ریزی است . در ساخت این ربات مسیر یابی به صورت الکترونیکی صورت می پذیرد و بعد از آن به کمک انواع چرخ دنده های مکانیکی برف ها را پارو کرده و مسیر را هموار می سازد.
ایده ساخت این ربات هنوز در حد یک طرح است و به گفته سازندگان و طراحان, می تواند یک ربات چهار فصلی باشد. مثلا در تابستان بیشه زار ها را حرص کرده و چمن ها را کوتاه کند و در زمستان کوهی از برف را برای بازی در حیات منزلمان جمع آوری کند. تصور کنید اگر 25 مرد بخواهند 550 پوند برف را پارو کنند صورتشان از سوز سرما کبود می شود نه نارنجی!
-------------------------------------------------------------------------------------------------


/ 1 نظر / 29 بازدید
حسین

خیلی خوبه