بزرگترین وبلاگ پارسی | Ya30nblog

هر آن چه که از یک وبلاگ انتظار دارید...

 
نرم افزار stellarium
نویسنده : یاسین مرادی - ساعت ۱:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۳٠
 
در کشور ما به دلیل نبود قانون کپی رایت نرم افزار های نجومی حرفه و گران قیمت همانند Starry Night Pro براحتی در دسترس همگان است. اما این نرم افزار ها به دلیل داشتن رابط های گرافیکی بسیار قوی بر روی رایانه های نسبتا قدیمی به سختی اجرا می شوند. علاوه بر این استفاده از آن ها برای منجمان آماتور مبتدی مشکل بوده همچنین نیازی به استفاده از تمامی قابلیت های آن را ندارند.
افراد بسیاری به آسمان و نجوم و سیارات علاقه دارند. این بار می خواهیم به معرفی نرم افزاری جالب در این زمینه بپردازیم که دارای کاربرد های فراوانی است.
نرم افزار stellarium یک نرم افزار با سورس باز و کاملاً رایگان در مورد نجوم است. این نرم افزار دارای محیطی زیبا و کاربر پسند است. توسط این نرم افزار می توان به آسمان ، سیارات ، مدارات و … دسترسی داشت.
شما در این برنامه در یک محیط پانوراما (تصویر 360 درجه) قرار دارید و با انتخاب کشور و شهر خود می توانید ساعت ، موقعیت سیارات در آسمان شما ، سرعت حرکت سیارات ، فاصله آنها از شما و ... با خبر شوید.
این برنامه از زبان فارسی پشتیبانی میکند و شما می توانید اطلاعات کاملی را از آسمان شهر خود داشته باشید.
قابلیت های این نرم افزار در یک نگاه :
    * قابلیت نمایش بیش از 6000000 ستاره به همراه زوم قوی و کنترل زمان
    * تطابق کامل سیاره ها و ماهواره های اصلی با زمان
    * قابلیت رویت خورشید و دیگر اجرام آسمانی در شهر و ساعت مشخص (مثلا در تهران)
    * رسم دقیق 88 صورت فلکی باستانی با ذکر نام و…
    *نمایش بیش از 100 سحابی معروف
برای دیدن تصاویر و دانلود به ادامه مطلب مراجعه کنید...


شرح برنامه
-پس از نصب برنامه و اجرای آن، به طور اتوماتیک تنظیمات گرافیکی سیستم را تشخیص می دهد و خود را تنظیم می کند. برنامه بر اساس شبیه سازی مشاهدات فردیست که در نقطه ثابتی روی زمین قرار دارد و شما این فرد هستید. نگران زمین زیر پای خود نباشید، چون این نرم افزار می تواند زمین زیر پای شما را حذف کند تا شما بتوانید کل فضا را مشاهده کنید.
-در این نرم‌افزار ‌می‌توانید هر جسمی که در فضا مشاهده می کنید را انتخاب کنید.به این منظور در قست بالا سمت چپ ، مشخصات این جسم که می‌تواند ستاره یا سیاره حتی شهاب سنگ باشد، به طور دقیق به شما نمایش می‌شود.
از این مشخصات می‌توان به نام، فاصله از زمین، قطر و بزرگی این جرم آسمانی اشاره کرد. علاوه بر این می‌توانید به کمک دکمه های Page up و Page down زوم کنید و مشخصات ظاهری این جرم آسمانی را مشتمل بر شکل و رنگ ، پستی و بلندی‌های سطح آن و از همه مهمتر قمرهای در حال گردش دور آن را به صورت مقیاس واقعی از زمان ببینید.
-یکی دیگر از نقاط قوت این برنامه، سازگاری با ساعت شمسی فرد ایستاده بر روی زمین است به طوریکه شما از صبح تا شب می توانید اجرام قابل مشاهده در فضا را در ساعت و تاریخ مشخص مشاهده کنید. حتی می‌توانید سرعت گذشت زمان را زیاد کنید تا زودتر شب و روز بگذرند.
-این نرم‌افزار امکانات دقیق و مهندسی در زمینه شبکه‌بندی فضا و صور افلاکی دارد.
-از زیبایی‌های دیگر این برنامه نمایش صورت‌های فلکی برحسب نام و شکل باستانی آنهاست.